Informácie k terapii s imelovými preparátmi.

 

Viscum album na Pinus silvestris 

         Imelo s bielymi bobuľkami (Viscum album L.) rastie na stromoch ako parazit a vyniká tým, že má stále zelené listy, okrúhlu formu, kvitne a zrie len v zime. Už v praveku ľudia považovali a používali imelo ako liečivú rastlinu a aj dodnes sa čaje z imela používajú na zníženie krvného tlaku.

 

 

         Od roku 1917 sa imelo podáva vo forme injekcií pri liečbe zhubných nádorov, pričom sa ďalším vývojom výrobnej technológie podarilo jeho účinnosť ešte niekoľkonásobne zvýšiť.

 

 

 

Zloženie HELIXORU

 

HELIXOR je štandardizovaný vodný extrakt z čerstvých rastlín imela Viscum album L. Jeho výroba prebieha bez fermentácie a za veľmi šetrných podmienok.  Preparáty sa zásadne nesterilizujú teplom, ale zvláštnou filtráciou, a síce dovtedy, kým nie sú odstránené všetky baktérie. Stabilizátory ani konzervačné látky sa nepridávajú.

 

HELIXOR máme k dispozícii v troch formách, ktoré sa získavajú z rastlín, ktoré žijú na troch hosťovských stromoch:

Medzi jednotlivými druhmi sú určité rozdiely v zložení a v terapeutickej účinnosti. O tom, ktorý druh preparátu sa pri terapii použije, rozhodne lekár.  

 

 

Účinné látky imela  

 

V posledných rokoch vedci dôkladne preskúmali účinné látky imela. Išlo o výskum zložitých uhľohydrátov (polysacharidov) a bielkovinových látok (lektínov a viscotoxínov), ktoré svoje účinky pri stimulácii imunity podľa najnovších výskumov vzájomne zosilňujú. Najmä bielkovinové látky ukázali, že brzdia rast nádorových buniek. Tiež sa dokázalo, že sú síce účinné aj jednotlivé látky z imela, ale najúčinnejší je celkový extrakt, ktorého pôsobenie na pacientov s rakovinovým ochorením  sa týmto dokázalo.

 

 

Ako pôsobia extrakty z imela  

 

HELIXOR brzdí rast nádorov bez toho, aby došlo k poškodeniu zdravých buniek. Cielene zosilňuje obranyschopnosť organizmu. Aktivizácia imunity organizmu pomocou HELIXORu je dokázaná v početných vedeckých výskumných prácach. Cieľom terapie je ohraničiť nádor od zdravého tkaniva a zabrániť vzniku metastáz.

V mnohých prípadoch sa takto dá spomaliť, ba dokonca zastaviť rast zhubných nádorov a niekedy dochádza i k ich zmenšeniu. Vo viacerých klinických štúdiách sa dokázalo, že HELIXOR spôsobuje predĺženie života pacientov v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá nebola liečená imelovými preparátmi.

Všeobecne spôsobuje HELIXOR zlepšenie kvality života pacientov. Zvlášť sa zlepšuje celkový stav, chuť do jedla, spánok, zmenšuje sa pocit únavy a bolesti.

Svojím pôsobením je HELIXOR dôležitým doplnkom operácie, ožiarovania a chemoterapie, ktoré síce nádory zmenšia, prípadne ich úplne odstránia, ale zároveň na určitý čas imunitu pacienta zoslabia. V jednej randomizovanej štúdii sa dokázalo, že nepríjemné vedľajšie účinky chemoterapie sa pri súčasnom podávaní HELIXORu zmenšili, a tým pacienti chemoterapiu lepšie znášali. HELIXOR sa dá dobre kombinovať aj s ožiarovaním a hormonálnou terapiou.

 

 

Podávanie HELIXORU 

 

Na základe tohto pôsobenia je dodatková terapia HELIXORom možná pri všetkých zhubných nádoroch a vo všetkých štádiách ochorenia. HELIXOR môže po operáciach alebo ožiarení pôsobiť proti znovuvzplanutiu ochorenia. Aj v pokročilých štádiách ochorenia môže HELIXOR ešte zlepšiť celkový stav pacienta.

Pretože citlivé obsahové látky HELIXORu by sa zažívaním zničili, podáva sa HELIXOR vo forme injekcií. Spravidla sa HELIXOR pichá pod kožu, a to na rôznych miestach, napr. na bruchu, prednej časti stehien alebo pod kožu ramien. Injekcie sa nesmú pichať do zapálených častí kože alebo do ožarovaných polí. Odstupy medzi dávkami a ich výber určuje lekár podľa individuálnej situácie a reakcie pacienta.

 

 

Možné vedľajšie účinky 

 

Pacienti znášajú HELIXOR všeobecne dobre. Aj pri dlhodobých terapiách nevznikajú žiadne toxické účinky.

Zriedkavo dochádza k alergickým reakciám proti HELIXORu vo forme  svrbenia na celom tele a vyrážok. Vtedy treba liečbu prerušiť a liečiť alergickú reakciu. Výrobca HELIXORu ponúka v takýchto prípadoch lekárom poradenstvo.

Najmä na začiatku terapie dochádza k opuchom a červenaniu kože na mieste vpichu injekcie, čo však nie je dôvod na prerušenie terapie. Takáto reakcia ukazuje, že imunita sa aktivuje – a je to dobré znamenie. Aj ľahké zvýšenie teploty je dobrý účinok HELIXORu priamo po podaní injekcie. Podľa teplotnej krivky sa dá reakcia pacienta na HELIXOR odčítať.

Len pri opuchu a sčervenaní pokožky o väčšom priemere ako 5 cm alebo pri teplote nad 38°C je treba terapiu prerušiť do úplného zmiznutia kožnej reakcie a až potom sa dá pokračovať v terapii so zníženou dávkou. Zriedka dochádza k opuchu susedných lymfatických uzlín alebo k pocitu choroby s bolesťami hlavy, zimnicou, s bolesťami končatín a závraťou. Aj v takom prípade je treba prerušiť terapiu a až neskoršie začať znovu so zníženou dávkou.

 

Naspäť